Маскувальні сітки Краматорських майстринь прямують на передову

Воїни-танкісти, які виконують завдання у районі проведення Операції Об’єднаних Сил, зустрілися з майстринями Краматорського волонтерського центру «Разом до Перемоги!».

Співробітництво активістів із цим танковим підрозділом триває з листопаду 2020 року. Невтомні волонтери в черговий раз передали для танкових підрозділів сім сплетених власноруч маскувальних сіток 6х9 м загальною площею 378 квадратних метрів. Також завдяки благодійникам із Краматорська на передову прямували старенький, але придатний до роботи холодильник, коцики на сидіння для механіків-водіїв, подушки, побутові речі.

 «Ми постійно приїжджаємо сюди, до Краматорська, й волонтери нам завжди допомагають усім, чим можуть: маскувальними сітками, побутовими речами, смаколиками до солдатського столу, ганчір’ям для обслуговування техніки. Всім, чим можуть, вони з нами діляться. Ми їм щиро вдячні за допомогу», – вдячно зазначає заступник командира танкового батальйону по тилу майор Володимир Костюк.

Щодва місяці волонтери плетуть 800 квадратів маскувальної сітки. Для цього закуповують мішок звичайної рибальської сітки-основи, який коштує п’ять тисяч гривень. Кошти для цього активісти збирають, що називається, з миру по нитці: здають вторсировину, звертаються до спонсорів, приймають пожертви від місцевих жителів. Вагомою підмогою є ярмаркування — благодійний розпродаж сувенірів і предметів декоративно-вжиткового мистецтва під час масових заходів.

«Продаємо прикраси, рушники, обкладинки на паспорти, маски, вишиті сорочки, патріотичні футболки з написами «Я козацького роду», еко-торбинки. Все це — ручна робота, й на виручені гроші купуємо сітку-основу, — розповідає активістка Надія Калінченкова. — Коли ми виходимо на наші ярмарки, то чимало людей роблять благодійні внески, не купуючи товари, — вони просто знають, що ці гроші підуть на добру справу. Нещодавно зі Львова надійшла тисяча гривень. Ми навіть не знаємо, від кого».

У перші роки війни шили захисникам білі маскувальні костюми та «кікімори». Тепер потреба в них відпала. Натомість є попит на шкарпетки, їх приносять звідусіль. Господині по домівках розпускають старі светри та в’яжуть. До Часовоярського шпиталю також відправляють труси та футболки для поранених.

Чимало термінових замовлень надходить прямо з передової. Життєво важливу роль у бойових буднях відіграє насамперед маскувальна сітка, оскільки техніку треба постійно зберігати замаскованою.

«Отримують сітку всі, хто просить. Одна частина за ротацією змінилася — на її місце заходить наступна. Номер телефону військові передають наступникам по ланцюжку. Й одразу дзвінок: «Нам потрібні сітки». У сусідній бригаді дізналися — також просять, знову дзвінки… Є і давні друзі: один хлопець товаришує з нашими волонтерами з 2016 року. Ми не шукаємо замовників — замовники нас самі шукають», — наголошує волонтерка Надія Калінченкова.

Приміщення для спільної роботи учасників волонтерського центру «Разом до Перемоги!» та Українського розмовного клубу «Файно» забезпечує місцева команда депутатів від партії «Європейська Солідарність». Обранці від «ЄС» також відшкодовують волонтерам витрати на опалення та, за потреби, на транспорт. Завдяки такій співпраці невтомна робота для фронту, для перемоги, не припиняється ні на хвилину.