Володимир Ржавський «Не варто довіряти словам російської влади»

Українські події в квітні вже традиційно викликали величезну кількість фейків, які поширюють як ЗМІ, так і, що найгірше, російська влада. Тим більше, що квітень був багатий на події. Це і проведення спільних навчань Нацгвардії і американських солдатів, і закриття фабрики «Рошен» у Маріуполі, і протести шахтарів у Києві. Щоб розвіяти всі чутки і домисли прес-служба Донецької територіальної організації Блоку Петра Порошенка -«Солідарність» поспілкувалася з керівником обласного секретаріату партії Володимиром Ржавським.

– Володимир, 20 квітня почалися спільні навчання Національної гвардії України з американською армією, що викликало очікуване невдоволення російської влади. Деякі аналітики вважають, що спільні навчання можуть призвести до загострення конфлікту в Луганській та Донецькій областях. Те, що з нашими військовослужбовцями поділяться знаннями, будемо говорити прямо, кращі солдати планети це прекрасно, але чи варто було так ризикувати, маючи на увазі можливе загострення ситуації на Донбасі?

– Почнемо з того, що навчання мають важливе геополітичне значення. І візит Президента на відкриття зайве тому підтвердження. Весь світ розуміє, що війна на Донбасі ведеться не тільки проти України, а й проти демократії, західної цивілізації. У деякому роді ці навчання можна розглядати як попередження Росії про неприпустимість ескалації бойових дій. Перебування 300 десантників 173-ї повітряно-десантної бригади Збройних Сил США дратує РФ, але владі сусідньої країни не варто забувати, що це є наслідком російської агресії. Ну а з приводу заяви прес-секретаря Путіна, який сказав, що Кремль не вітає прибуття в нашу країну військових інструкторів, і говорити нічого. Ні Пєсков, ні Путін, ні будь-хто інший не мають права втручатися у внутрішні справи України. Та й питання підвищення боєздатності держави як був, так і залишається правом кожної незалежної країни.

– Коли вже ви згадали пана Пєскова, то давайте розглянемо іншу його заяву. У середині квітня прес-секретар зазначив, що Україна не виконує мінські угоди, але, в той же час, зустріч глав держав у Нормандські форматі не готується. Може все-таки лідерам країн варто провести ще один раунд переговорів?

– Я не можу говорити від імені Президента України, який приймає рішення про можливість переговорів, і гадати – буде чи не буде проведена ще одна зустріч в Мінську, але відкидати такої можливості не варто. Тим більше що переговори потрібні не тільки України, а й Росії, враховуючи багатомільярдні збитки від західних санкцій.

– Однак, незважаючи на різкість висловлювань Пєскова, в цілому риторика російської влади щодо України змінилася в кращу сторону. Зокрема, під час прямої лінії з росіянами Володимир Путін заявив, що не бачить можливостей війни з Україною. Чи варто це розцінювати як поліпшення ставлення росіян до нашої країни?

– Я б не став сильно довіряти заявам російського президента. Вже неодноразово його слова розходилися з діями. Потрібно бути готовим до загострення ситуації на лінії фронту. Якщо Москві не вдасться розколоти Україну зсередини, то вона повернеться до активних бойових дій. І ми чудово бачимо приклади розколу України зсередини на політичних вбивствах від імені фейкових радикальних організацій.

– Усе ж від заплутаних україно-російських відносин повернемося до наших реалій. На минулому тижні величезну увагу суспільства привернули до себе мітинги шахтарів в Києві. Одні говорили, що насправді шахтарі вийшли захищати не свої інтереси, а інтереси Ріната Ахметова. Інші ж навпаки стверджували, що гірники правильно чинять, організовуючи мітинги, а вугільна реформа попросту вб’є галузь і десятки населених пунктів фактично вимруть. Так все ж – чим були шахтарські мітинги: захистом активів Ахметова або відстоювання інтересів звичайних гірників?

– Вся справа в тому, що шахтарі, особливо працюючі в ДТЕК, повинні були мітингувати біля головного офісу компанії, але ніяк не біля Адміністрації Президента, Верховної ради або кабміну. Свого часу Ахметов взяв в оренду у держави на тривалі терміни найкращі шахти західного Донбасу. Як і приватизував більшість ефективних ТЕС. Ось зараз менеджмент ДТЕК вимагає збільшення ціни на вугілля до 1500 грн. за одну тонну, в той час, коли собівартість видобутого вугілля близько 820 грн. При такій ціні значно збільшитися і ціна на електроенергію – з 86 коп. до 1 грн. 20 коп. І всі ці фінанси підуть не в економіку, а в кишеню однієї людини. Зараз підрахунки показують, що в тариф на вугілля ДТЕК включає і обслуговування багатомільйонних кредитів, і адміністративні витрати компанії, і фінансування протестних акцій. Мінуглеполітікі нарешті вирішилося поламати схеми, які роками збагачували Ахметова – зменшилися дотації приватним шахтам компанії ДТЕК і покупка більш дешевого вугілля закордоном. У відповідь на ці дії компанія оголосила себе банкрутом, а звалила вину за це на міністра Володимира Демчишина.

– Буквально кілька днів тому закінчився саміт «Україна – ЄС» і для багатьох шоком стали заяви європейських дипломатів про те, що вирішення питання безвізового режиму відкладається. Критики відразу ж згадали обіцянки влади про те, що зовсім скоро українці зможуть відвідувати Європу без віз. Чи варто українцям очікувати найближчим часом безвізового режиму з ЄС?

– Українські дипломати щодня працюють над тим, щоб безвізовий режим став реальністю. Тим більше, що шанси на це є і дуже високі. Затягування зі скасуванням віз це не «заслуга» нашої влади, а результат війни. Головна перешкода у вирішенні цього питання – загроза величезної кількості нелегальних мігрантів із зони бойових дій в країни Євросоюзу. При цьому багато аналітиків говорять про те, що кількість відмов на отримання віз в 2015 році зросло. Але забувають продовжити – збільшилася і кількість поданих заявок і виданих багаторазових віз. Про що говорить збільшення кількості багаторазових віз? Про бажання країн Європи відокремити потенційних біженців із зони бойових дій від інших громадян України, які не планують нелегально перетинати кордон.

– Які ж країни збільшили кількість відмов у отриманні візи?

– Згідно зі статистикою, Швеція, Фінляндія, Нідерланди та Бельгія більше стали відмовляти нашим співвітчизникам. Але, у свою чергу, Польща, Словенія, Литва збільшили кількість виданих українцям віз. Також цікаво, що Італія, яка традиційно була найбільш популярною серед нелегальних українських трудових мігрантів, збільшила на 70% кількість виданих віз, при незначній кількості відмов.

– Якщо питання віз не так хвилюють українців, то постійно зростаючі ціни в магазинах і інфляція гривні торкнулися кожного жителя нашої країни. Чи варто чекати поліпшення ситуації найближчим часом?

– За даними економістів вже в травні повинно спостерігатися поступове зниження показників інфляції. Її пік припав на березень, коли було піднято тарифи на ЖКГ, а гривня девальвувала. Найближчим часом тарифи підніматися не будуть, так що варто чекати зміцнення валюти. В цілому ж фінансисти прогнозують рівень інфляції в 2015 році в 30%.

– У середині квітня з’явилася новина, що в Маріуполі закривається фабрика «Рошен». Чи не є це передвісником того, що найближчим часом місто буде захоплене бойовикам «ДНР»?

– Навіть якщо місто і буде, не дай Бог, захоплений бойовиками, то продаж кондитерської фабрики з цим ніяк не пов’язана. Справа в тому, що робота фабрики блокувалася з літа 2013 року, а фактично зупинила роботу ще в лютому 2014 через постійні податкових перевірок, тиску контролюючих органів за вказівкою Януковича, заборони на ввезення продукції до Росії. Де-факто підприємство і так не працює більше року і лише зараз завершився процес юридичної ліквідації підприємства. Але, повторюся, Маріуполь, як був, так і залишиться українським містом і всі ми будемо стояти до останнього, щоб нога жодного агресори не ступила на його територію.